معرفی بخش داستان کودک

مخاطب یکی از اولین مسایلی است که باید برای یک داستان نویس مشخص باشد.

مخاطب من در نوشتن کیست و من درونمایه مورد نظرم را برای چه کسی می‌نویسم؟ پاسخ این سوال به ظاهر ساده انتخاب‌ها و چهارچوبهای مختلفی را سر راه نویسنده می‌گذارد. انتخاب‌هایی که هرکدام منجر به تولید داستانی متفاوت خواهد شد.

برای مثال اگر بخواهیم پیرامون مفهوم آشنای عشق داستانی بنویسیم تنها با در نظر گرفتن  مخاطبی که در ذهن داریم، قادر به بسط و گسترش مفهوم نخواهیم بود. درک و برداشت کودکان از عشق به علاقه و محبت به مادر، پدر،  اسباب‌بازی‌ها، دوستان و اعضای خانواده خلاصه می‌شود. و حتی تجربه‌هایی مانند عشق به حیوان خانگی هم بسته به شرایط زندگی کودکان برای گروهی غیرقابل درک باقی می‌ماند. در حالی که همان مفهموم عشق در رویاروی با مخاطب بزرگسال گستره و مفاهیمی متنوع و بسیار عمیق را در برمی‌گیرد.

کودکان به دلیل ویژگی های خاص ذهنی قادر به درک مفاهیم سخت و پنهان نیستند. و داستان‌های کودکان چه از نظر زبانی، چه از نظر فنی و چه از نظر درونمایه باید صریح و روان و ساده نگاشته شوند. اما این به معنای نوشتن داستانی سراسر شعار و نصیحت نیست؛ بلکه نویسنده باید هوشمندی و ظرافت را با عناصر داستان ترکیب کند تا بتواند داستانی ساده، روان، شیرین و در عین حال همراه با درونمایه‌ای عمیق برای کودکان بنویسد.

داستان‌های کودکان هم مانند داستان‌هایی که برای بزرگسالان نوشته می‌شوند باید از تعلیق، شخصیت‌های قابل باور و منطق صحیح برخوردار باشند. کودکان مخاطبانی کم صبرتر از بزرگسالان هستند. در نتیجه اگر داستانی مهم‌ترین مفاهیم انسانی را در خود داشته باشد اما از نظر کودکان هیجان‌انگیز و ماجراجویانه یا طنز نباشد آن را کنار خواهند گذاشت.

در بخش داستان کودک در جشنواره امسال ما تعداد کلمات را تا 700 کلمه مشخص کرده‌ایم. این محدوده علاوه بر اینکه برای خوانندگان این ردۀ سنی مطلوب محسوب می‌شود، کمک می‌کند که نویسندگان از زیاده‌گویی و آوردن توصیفات طولانی و نالازم دور بمانند.

هدف ما در این بخش نوشتن داستان‌هایی است که در نهایت به این سوال پاسخ می‌دهند، یا کودک را در مسیر کشف این پاسخ قرار می‌دهند که چرا به انسانِ‌تمام در زندگی نیاز داریم؟

لیست جوایز

رتبۀ اوّل: 50.000.000 ریال + لوح سپاس + تندیس جشنواره
رتبۀ دوم: 40.000.000 ریال + لوح سپاس + تندیس جشنواره
رتبۀ سوم: 30.000.000 ریال+ لوح سپاس + تندیس جشنواره

شایستگان تقدیر: لوح سپاس

قوانین خصوصی بخش داستان کودک

لطفا ابتدا تمامی قوانین عمومی جشنواره و قوانین بخش ادبیات داستانی را مطالعه نمایید.

از هر شرکت کننده تنها 3 اثر پذیرفته میشود.

در صورت تخلف و ارسال بیش از 3 اثر باقی آثار حذف شده و در روند داوری شرکت داده نمی‌شوند.

طبق شمارش نرم‌افزار Wordداستانها نباید بیشتر از 700 کلمه باشند.

«معرفی بخش داستان کودک توسط دبیر محترم»

معرفی داوران بخش داستان کودک

eslami
خانم مریم اسلامی

متولد تهران 1355

شاعر و نویسنده کودک و نوجوان

عضو انجمن نویسندگان کودک

مولف بیش از یکصد عنوان کتاب شعر و داستان در حوزه ی ادبیات کودک

کارشناس شعر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برگزیده سه دوره جشنواره بین المللی شعر فجر، جایزه ی پروین اعتصامی، جایزه ی عباس یمینی شریف ، نشان ماهی سیاه کوچولو و داور جشنواره های فجر، رشد، قلم زرین، کتاب سال کانون پرورش فکری

dark bi ax
خانم زهرا موسوی

متولد تهران 1357

شاعر و نویسنده‌، پژوهشگر

مولف هفتاد و هشت عنوان کتاب در حوزه‌ی ادبیات کودک

برگزیده هشتمین جشنواره شعر فجر، اولین جشنواره بین‌المللی شعر کودک، اولین جشنواره ادبی سپیدار و...

داور جشنواره‌های ادبی متعدد

dehrizi
آقای محمد گودرزی دهریزی

متولد بروجرد 1348

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی

شاعر، نویسنده و مدرس

عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان

مولف و نظریه‌پرداز در حوزه‌ی ادبیات کودکان و آموزش نوشتن

برگزیده جوایز ادبی متعدد

داور جوایز ادبی متعدد

«آثار برگزیدگان جشنواره ۱۴۰۰»

آثار ارسالی در تمامی بخش‌ها ابتدا توسط دبیرخانه از منظر درک و انتقال صحیح موضوع جشنواره، بررسی شده و در صورت کسب نمره کافی به داوری نهایی راه خواهند یافت.

از پذیرفتن آثار با موضوعات غیرمرتبط معذوریم و تنها آثاری به مرحلۀ داوری خواهند رسید که با موضوع جشنواره مطابقت داشته باشند. در نتیجه خواهشمندیم پیش از ارائه و تولید اثر سیر محتوایی جشنواره را به دقت مطالعه نمایید.

برای اطمینان از درک درست سیر محتوایی جشنواره می‌توانید از راه‌های ارتباطی اعلام شده با دبیرخانه در تماس باشید.

هر فرد تنها یک بار قادر به ارسال اثر می‌باشد، پس فایل تمامی آثار خود را پس از ویرایش و اصلاح نهایی و تنها در یک نوبت ارسال نمایید. توجه داشته باشید که امکان ویرایش، اصلاح و یا ارسال مجدد وجود ندارد. و برای هر شرکت کننده، ارسال فایل در هر گرایش تنها یک بار ممکن است.

آثار خود را تنها در قالب فایل Word، با اندازه قلم 14 و فونت BMitra ارسال کنید.

برای کمک به سهولت آماده‌سازی آثار برای داوری، لطفا فایل‌ اثر بدون ذکر نام و مشخصات صاحب اثر ارسال شود.

توجه داشته باشید که امکان اصلاح و ویرایش فایلها برای دبیرخانه وجود ندارد و درصورتی که فایل شما مطابق با قوانین جشنواره ارسال نشده باشد از داوری حذف خواهد شد.

ارسال اثر به معنای پذیرفتن قوانین جشنواره است. و شرکت‌کنندگان موظفند پیش از ارسال آثار، تمامی بندهای ذکر شده در قوانین عمومی و اختصاصی گرایش مورد نظر را به دقت مطالعه نمایند.