معرفی بخش داستان کودک

مخاطب یکی از اولین مسایلی است که باید برای یک داستان نویس مشخص باشد.

مخاطب من در نوشتن کیست و من درونمایه مورد نظرم را برای چه کسی می‌نویسم؟ پاسخ این سوال به ظاهر ساده انتخاب‌ها و چهارچوبهای مختلفی را سر راه نویسنده می‌گذارد. انتخاب‌هایی که هرکدام منجر به تولید داستانی متفاوت خواهد شد.

برای مثال اگر بخواهیم پیرامون مفهوم آشنای عشق داستانی بنویسیم تنها با در نظر گرفتن  مخاطبی که در ذهن داریم، قادر به بسط و گسترش مفهوم نخواهیم بود. درک و برداشت کودکان از عشق به علاقه و محبت به مادر، پدر،  اسباب‌بازی‌ها، دوستان و اعضای خانواده خلاصه می‌شود. و حتی تجربه‌هایی مانند عشق به حیوان خانگی هم بسته به شرایط زندگی کودکان برای گروهی غیرقابل درک باقی می‌ماند. در حالی که همان مفهموم عشق در رویاروی با مخاطب بزرگسال گستره و مفاهیمی متنوع و بسیار عمیق را در برمی‌گیرد.

کودکان به دلیل ویژگی های خاص ذهنی قادر به درک مفاهیم سخت و پنهان نیستند. و داستان‌های کودکان چه از نظر زبانی، چه از نظر فنی و چه از نظر درونمایه باید صریح و روان و ساده نگاشته شوند. اما این به معنای نوشتن داستانی سراسر شعار و نصیحت نیست؛ بلکه نویسنده باید هوشمندی و ظرافت را با عناصر داستان ترکیب کند تا بتواند داستانی ساده، روان، شیرین و در عین حال همراه با درونمایه‌ای عمیق برای کودکان بنویسد.

داستان‌های کودکان هم مانند داستان‌هایی که برای بزرگسالان نوشته می‌شوند باید از تعلیق، شخصیت‌های قابل باور و منطق صحیح برخوردار باشند. کودکان مخاطبانی کم صبرتر از بزرگسالان هستند. در نتیجه اگر داستانی مهم‌ترین مفاهیم انسانی را در خود داشته باشد اما از نظر کودکان هیجان‌انگیز و ماجراجویانه یا طنز نباشد آن را کنار خواهند گذاشت.

در بخش داستان کودک در جشنواره امسال ما تعداد کلمات را تا 700 کلمه مشخص کرده‌ایم. این محدوده علاوه بر اینکه برای خوانندگان این ردۀ سنی مطلوب محسوب می‌شود، کمک می‌کند که نویسندگان از زیاده‌گویی و آوردن توصیفات طولانی و نالازم دور بمانند.

هدف ما در این بخش نوشتن داستان‌هایی است که در نهایت به این سوال پاسخ می‌دهند، یا کودک را در مسیر کشف این پاسخ قرار می‌دهند که چرا به انسانِ‌تمام در زندگی نیاز داریم؟

لیست جوایز

رتبۀ اوّل: 50.000.000 ریال + لوح سپاس + تندیس جشنواره
رتبۀ دوم: 40.000.000 ریال + لوح سپاس + تندیس جشنواره
رتبۀ سوم: 30.000.000 ریال+ لوح سپاس + تندیس جشنواره

شایستگان تقدیر: لوح سپاس

قوانین خصوصی بخش داستان کودک

لطفا ابتدا تمامی قوانین عمومی جشنواره و قوانین بخش ادبیات داستانی را مطالعه نمایید.

از هر شرکت کننده تنها 3 اثر پذیرفته میشود.

در صورت تخلف و ارسال بیش از 3 اثر باقی آثار حذف شده و در روند داوری شرکت داده نمی‌شوند.

طبق شمارش نرم‌افزار Wordداستانها نباید بیشتر از 700 کلمه باشند.

«معرفی بخش داستان کودک توسط دبیر محترم»

معرفی داوران بخش داستان کودک

خانم مریم اسلامی

متولد تهران 1355

شاعر و نویسنده کودک و نوجوان

عضو انجمن نویسندگان کودک

مولف بیش از یکصد عنوان کتاب شعر و داستان در حوزه ی ادبیات کودک

کارشناس شعر کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و برگزیده سه دوره جشنواره بین المللی شعر فجر، جایزه ی پروین اعتصامی، جایزه ی عباس یمینی شریف ، نشان ماهی سیاه کوچولو و داور جشنواره های فجر، رشد، قلم زرین، کتاب سال کانون پرورش فکری

خانم زهرا موسوی

متولد تهران 1357

شاعر و نویسنده‌، پژوهشگر

مولف هفتاد و هشت عنوان کتاب در حوزه‌ی ادبیات کودک

برگزیده هشتمین جشنواره شعر فجر، اولین جشنواره بین‌المللی شعر کودک، اولین جشنواره ادبی سپیدار و...

داور جشنواره‌های ادبی متعدد

آقای محمد گودرزی دهریزی

متولد بروجرد 1348

کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی

شاعر، نویسنده و مدرس

عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان

مولف و نظریه‌پرداز در حوزه‌ی ادبیات کودکان و آموزش نوشتن

برگزیده جوایز ادبی متعدد

داور جوایز ادبی متعدد

«آثار برگزیدگان جشنواره ۱۴۰۰»