هنر زبان گفتن از عشق است و عشق یگانه راه نجات انسان. باور داریم که انسان بدون او ناتمام می‌ماند و نمی‌خواهیم در این ناتمامی بمانیم. ما گروهی هستیم که در فضای رقیق هنر نفس می‌کشیم و با تکیه برعشق سرپا می‌ایستیم. سخن گفتن از انسانِ‌تمام و شنیدن نام او از زبان همگان آرزوی ماست. مانند عاشقی که شنیدن نام معشوق را از هر زبانی و هر زمانی خوش می‌دارد. و به شنیدن نام او در خلسه وصل غوطه می‌خورد. اینجا دبیرخانه جشنواره نیست خانه ماست. که می‌تواند و می‌خواهیم خانه شما باشد. اصلا هر جا که نام پدر برده می‌شود خانه فرزندان است و هر جا که سایه‌ای از نور او می‌افتد پناهگاهی امن. خانه‌ای که در آن از او بگوییم و راه رسیدن به او در قلبهایمان را، بیاموزیم. خانه‌ای که در آن قدم به قدم این مسیر را طی کنیم تا لحظه‌های شیرینِ  شبیه او شدن را بچشیم و به یکدیگر بچشانیم. آرزوی ماست که روزی دویدن در این مسیر یگانه آرزوی تمام جهان باشد. و اینجا برای همین گرد هم آمده‌ایم. ما خود شما هستیم. بی‌اغراق، بی‌آرایه. و اینجا خانه شماست. خانه‌ای که دیوارهایش را با بزرگ‌ترین آرزوی انسان و با کمک شما خواهیم آراست تا همگان بیایند و ببینند و دل ببازند و رشد کنند.

جشنواره انسان‌ِتمام چیست؟

مجموعۀ انسانِ‌تمام به هنر متعهد، معتقد است. هنری که از قلب هنرمندانی می‌جوشد که صلح انسانیت و آزادگی را باور کرده‌اند و برای همگان درتمامی جهان آرامش شادی و عشق را آرزو دارند. جشنواره انسان‌ِتمام  بستری است برای رویش جوانه‌های چنین هنری. هنری که هنرمند و مخاطب، هر دو را می‌سازد و می‌پروارند و رشد می‌دهد.

انسانِ‌تمام جشنواره‌ای برای رقابت و برنده شدن نیست. جشنواره‌ای برای کنار هم بودن و کنار هم آموختن است.جشنواره‌ای که هنرمند و مخاطب را کنار هم و مکمل هم می‌داند. هنر را برای تعالی می‌خواهد و برای رسیدن این چنین هنر والایی به دست و چشم و قلب مخاطبان خود می‌کوشد.

جشنواره انسان‌تمام  فضایی برای شناخت خود است. بستری برای جمع شدن هنرمندان کنار هم و نفس کشیدن در هوای آرزوی نهایی انسان. تمام و کامل شدن در درون خود و در ساحت اجتماع. انسان‌ِتمام روزنه‌ای است برای بیرون رفتن از خود و جستجو به دنبال این پاسخ که آیا انسانی که به تمامی انسان باشد وجود دارد؟ و آیا رسیدن به او و نزدیک شدن به او برای ما ممکن است؟

اصلا چرا به حضور انسانی که تمامی جلوه‌های انسانیت در او متبلور است نیاز داریم و حضور او چگونه ما را به آرامش نزدیک خواهد کرد؟

انسان‌ِتمام چرا متولد شد؟

دبیرخانه جشنواره انسان‌ِتمام در قلب موسسه فرهنگی هنری منتظران منجی متولد شده است. و ما اینجا سالهاست که در مسیر خودشناسی می‌آموزیم، قدم برمی‌داریم و تولید محتوا می‌کنیم. هدف ما آشنا کردن انسان است با بعد انسانی شخصیت خویش که لابه‌لای آنچه روزمرگی می‌نامیم گم شده است. آرزوی ما رسیدن به روزی است که هر انسانی آینه قلب خود  را از غبار پاک کند و خود انسانی خویش را در این آینه ببینید. ما معتقدیم این زیباترین لحظه‌ای است که برای هر انسانی وجود دارد. زمانی که خود را می‌بیند و می‌شناسد. زمانی که می‌فهمد نه زن است و نه مرد نه پدر است نه مادر، نه معلم است و نه حتی هنرمند. زمانی که می‌بیند در هیچ کدام از نقش‌ها و انتظارات بیرونی تعریف نمی‌شود. انسان است. و رسیدن به کمال و تمام شدن بزرگ‌ترین هدف اوست. اینجاست که لزوم داشتن راهنما را خواهد دانست و به انسان‌ِتمام و حضور او در زندگی خواهد اندیشید.

ما فکر می‌کنیم آن برق، جرقه یا تلنگر اولیه برای پاک کردن گرد روزمرگی‌ از قلب‌ها و جان‌ها تنها به یاری هنر و به دست هنرمند اتفاق خواهد افتاد.

انسان‌ِتمام چگونه متولد شد؟

مجموعه انسانِ‌تمام از یک آرزو متولد شد. آرزوی شناختن و شناساندن انسانِ‌تمام. با این باور که هر انسانی، انسان‌ِتمام را در قلب خود دارد. و قابلیت تمام، شدن را با خود به این دنیا آورده است. مانند دانه کوچکی که در قلب یک سیب است. دانه‌ای که توانایی تبدیل شدن به یک درخت سیب و یا حتی یک جنگل را در خود دارد. کافی است این دانه کوچک را در خاک مرغوب قلب بکاریم و با دستهای مهربانی باغبانی‌اش کنیم.

 ما برآورده شدن این آرزو را در قالب جشنواره انسانِ‌تمام دیدیم؛ زیرا حقیقتی که ما می‌خواهیم به گوش جان همگان برسد با اینکه حقیقتی برآمده از درون انسان است اما باید در قالب‌ها، فرم‌ها و گونه‌های مختلف هنر تجلی کند. تا هر کس به میزان ذوق و قریحه خود آنچه می‌جوید را بیابد. چرا که هر فرد به فراخور شیوه زیستن، شیوه درک و دریافت و نحوه روبه‌رویی با جهان با دیگران متفاوت است.

آرزوی ما برای رساندن این حقیقت به قلب همگان در سال 1400 اتفاق افتاد و ما دور اول جشنواره را با استقبالی بی‌نظیر از جانب هنرمندان و مخاطبان به سرانجام رساندیم. سرانجامی که آغاز کوشش ما شد برای انتشار هنر و حمایت از هنرمندانی که به یاری ما آمده بودند.

دور دوم جشنواره انسان‌ِتمام

حالا با تجربه‌هایی که کسب کرده‌ایم برای برگزاری دوباره جشنواره بازگشته‎ایم.

گرایش‌هایی حذف شده و گرایش‌های جدیدی افزوده شده است. در انتخاب شکل‌های مختلف هنر یا همان گرایش‌های جشنواره ملاک ما اول توان انتشار و قدرت و ضعف خودمان در آن حوزه بوده و پس از آن خلأهای موجود در اتمسفر هنری کشور را مد نظر داشته‌ایم و سپس تناسب بین بستر هر قالب هنری و محتوای جشنواره را. دلیل حذف و اضافه شدن بعضی از گرایش‌ها به اختصار همین بوده است.

بررسی پیشنهادها انتقادها و ایده‌های شما در کنار تجربه ما به عنوان برگزار کنندگان دور اول در نهایت شاکله جشنواره امسال را ساخته‌اند. جشنواره انسان‌ِتمام هم مانند تمامی بسترهای فرهنگی که قصد تولید و انتشار محتوایی را به صورت گسترده دارند ناگزیر است از مشخص کردن حدودی. حدود و چهارچوب‌هایی که هم در انتخاب گرایش‌ها و هم به عنوان قوانین و مقررات دور دوم منتشر شده‌اند. مشخص بودن این قوانین برای ایجاد نظم حداقلی در فضای تعامل بین ما و شما برای بالا بردن کیفیت این ارتباط ضروری بوده است. اما اگر به هنری مشغولید که ما امسال در توانمان نبوده میزبان شما باشیم، درِ خانه ما همیشه به روی شما باز است. علی الخصوص در اتاقی که نامش را استودیوی انسان تمام گذاشته‌ایم.

کمی عقب‌تر از تولد جشنواره

حالا که ما را  و اندیشه ما را که زیر نام انسان‌تمام در مؤسسه منتظران منجی دور هم جمع شده‌ایم شناختید، ضروری است بگوییم که اعضای دبیرخانه انسانِ‌تمام آنچه که از خود، خودشناسی، انتخاب مسیر، هدف و رشد آموخته‌اند عمیقاً وام‌دار آموزه‌های «استاد محمد شجاعی» می‌دانند. او بیشتر از سی سال است که در مسیر فلسفه و فلسفه اسلامی می‌آموزد و به همگان می‌آموزاند. و رسالت مؤسسه منتظران منجی (عج) هم انتشار این اندیشه و رساندن آن به گوش جان مخاطبان است، فلسفه‌ای که همان فلسفه ناب و مطهر اندیشه اسلامی است. ما فلسفه‌ای که جانمان را آرام بخشیده و سبب شروع این جشنواره شد را از «استاد محمد شجاعی» آموخته‌ایم. و سعی کرده‌ایم تمام آموخته‌هایمان پیرامون انسان‌ِتمام و چرایی نیاز انسان به او را در قالب مقاله راهنما برای شما ساده، روان و کاربردی بیان کنیم. فلسفه‌ای که شناخت انسان را از درون انسان آغاز می‌کند و راه و مسیر و وسیله و راهنما را از درون هر فرد بیرون کشیده و به او نشان می‌دهد.

در ارزیابی آثار هنری ملاک اول ما میزان تبلور محتوا در جانِ آثار است. شما می‌توانید هرجا که نیاز به گفت‌وگو یا  تشریح بیشتر داشتید با ما تماس بگیرید. ما در این مسیر کنار شما هستیم. حتی پس از اتمام جشنواره.